Jaki soundbar 4K Audio wybrać?


Wybieramy najlepszy Soundbar 4K Ultra HD Audio

Soundbar 4K Audio Ultra HD

Jednym z najnowszych pod względem technologicznym wynalazków, przeznaczonych do projekcji dźwięku, są soundbary 4K audio z HDR. Mimo skomplikowanej nazwy, nie trudno się domyśleć, że chodzi tutaj o wysokiej jakości projektory dźwięku, współpracujące z urządzeniami 4K Ultra HD. Nadal brzmi skomplikowanie? W poniższym poradniku eksperci wyjaśniają, czym różnią się soundbary 4K od tradycyjnych listw głośnikowych, jak każdy z wymienionych soundbarów wypadł w testach i ile przyjdzie nam zapłacić za jeden z najlepszych soundbarów dostępnych w sklepach.

Soundbar 4K – co to oznacza i jaki wybrać?

Wiele osób zadaje pytanie, co to jest soundbar 4K i czym różni się on zwykłych listw głośnikowych dostępnych w sklepach. Różnica pomiędzy tymi urządzeniami polega na tym, że soundbar 4K Audio jest kompatybilny z telewizorami 4K Ultra HD. Możliwość podłączenia projektora dźwięku do systemu 4K umożliwia  podniesienie jakości odtwarzanego dźwięku do jakości Ultra HD. Tego typu soundbary można nabyć w zestawie z subwooferem, którego moc sięga od 200 do 250 W, w zależności od modelu. Moc całego zestawu najczęściej waha się w granicach 400-500 W, co przekłada się na krystalicznie czysty dźwięk na średnich i wysokich tonach oraz potężny, głęboki bas.

Ranking Soundbary 4K Ultra HD Audio – Ranking 2019

Czy warto kupić soundbar 4K?

Za dźwięk w jakości Ultra HD przyjdzie nam jednak słono zapłacić, bowiem cena najtańszych zestawów zaczyna się od 2000 zł, a za najlepszy soundbar 4K 7.1 przyjdzie nam zapłacić nawet przeszło 5000 zł. Czy warto tyle zapłacić za dźwięk w jakości 4K? Zdecydowanie tak, o ile pozwala nam na to nasz budżet. Warto jednak pamiętać, że w tej cenie można kupić dobre kino domowe 5.1. Taki zestaw zajmuje jednak sporo miejsca, w przeciwieństwie do soundbaru. Co ważne, na chwilę obecną nie ma zbyt wielu soundbarów obsługujących technologię 4K. Te, które udało nam się przetestować, opisaliśmy poniżej. Na podstawie testów, recenzji i opinii użytkowników przygotowaliśmy również poniższy ranking soundbarów 4K.

1. JBL Cinema SB 450

JBL SB 450 – jest to najlepszy soundbar 4K Ultra HD dostępny w zestawie z bezprzewodowym subwooferem. Listwa płynnie współpracuje z telewizorami i innymi urządzeniami 4k Ultra HD. JBL SB 450 obsługuje HDR (High Dynamic Range) oraz HDCP 2.2. W zestawie znajduje się bezprzewodowy subwoofer o mocy 200 W, wyposażony w 8-calowy głośnik. Membrana o średnicy 200 mm zapewnia głęboki i czysty bas. Listwa wyposażona jest w 3 wejścia HDMI i 1 wyjście HDMI ARC. Dzięki temu do soundbaru podłączyć można jednocześnie 3 dodatkowe urządzenia oraz telewizor 4K Ultra HD.

Wbudowany moduł Bluetooth umożliwia bezprzewodowe strumieniowanie dźwięku audio z urządzeń przenośnych i komputerów. Wraz z listwą i subwooferem, w zestawie znajduje się pilot telewizyjny z funkcją uczenia się. Pilot podczas użytkowania zapamiętuje wciskane sekwencje, ułatwiając późniejsze obsługiwanie soundbaru. JBL Cinema SB 450 pozytywnie przeszedł praktycznie wszystkie testy dźwiękowe i jakościowe. Do listwy dołączona jest również instrukcja w języku polskim.

2. Sony HT-NT5

Sony HT-NT5 – model ten uplasował się na drugim miejscu w rankingu soundbarów 4K, co stanowi bardzo dobry wynik jak na listwę, której cena nie przekracza 2500 złotych. Sony HT-NT5 oferuje wysokiej jakości dźwięk zgodny z formatem 4K. Wewnątrz smukłej obudowy znajduje się sześć trójrożnych głośników, zasilanych przez sześć oddzielnych wzmacniaczy. W listwie dodatkowo zamontowane zostały pionowe głośniki wysokotonowe oraz wzmacniacze w technologii S-Master-HX. Całkowita moc wyjściowa zestawu wynosi 400 W. Dźwięk wysokiej rozdzielczości Hi-Res Audio dostarcza więcej szczegółów w słyszalnej ścieżce, niż tradycyjny standard CD.

Wysokość soundbaru Sony HT-NT5 wynosi zaledwie 6,4 centymetra, co gwarantuje, że nie będzie on zasłaniał ekranu nawet najniżej osadzonego ekranu telewizora 4K Ultra HD. Elegancki design doskonale wpasuje się w praktycznie każdy ekran. W zestawie z listwą znajduje się bezprzewodowy subwoofer wyposażony w głośnik o średnicy 16 centymetrów. Membrana 6.3 cala gwarantuje głęboki i mocny bas podczas każdego seansu. HT-NT5 jest zgodne z formatem DSD umożliwiającym odtwarzanie nagrań wysokiej rozdzielczości. Technologia S-Force Front Surround gwarantuje wirtualny dźwięk przestrzenny na naprawdę wysokim poziomie. Model ten wyposażony jest w Bluetooth (z obsługą kodeku LDAC), WiFi i NFC, co w tej klasie sprzętu jest już standardem. Opinie na temat tego soundbaru są pozytywne, gdzie użytkownicy najczęściej chwalą Sony HT-NT5 za wysoką jakość dźwięku oraz dobrą cenę.

3. Sony HT-ST5000

Sony HT-ST5000 – to soundbar 4K, zapewniający dźwięk na kinowym poziomie. Realistyczne brzmienie, głębokie basy i czyste dialogi w filmach – tymi słowami można podsumować model Sony HT-ST5000. Urządzenie wyposażone jest w wysokiej klasy przetworniki i wzmacniacze, wspierające technologię Dolby Atmos odpowiedzialną na realistyczny dźwięk przestrzenny. HT-ST5000 to nie zwykły soundbar, to zaawansowany system audio 7.1.2, z funkcjami Wi-Fi, Bluetooth i technologią Dolby Atmos. Podobnie jak jego konkurenci, wspiera technologię dźwięku o wysokiej rozdzielczości Hi-Res Audio. 7.1.2 kanałowy dźwięk w połączeniu z technologią S-Force PRO Front Surround emituje cyfrowy dźwięk przestrzenny, wiernie oddający naturalne, trójwymiarowe pole akustyczne.

Technologia Dolby Atmos zapewnia realistyczny dźwięk przestrzenny w pełnym wymiarze 360 stopni. Dźwięk otacza widza z każdej strony, tworząc lepsze efekty dźwiękowe niż kino domowe. Jednostka centralna wyposażona jest w głośniki koncentryczne, łączące w sobie głośniki niskotonowe i wysokotonowe, serwując czysty i wolny od zniekształceń dźwięk na każdym paśmie częstotliwości. Soundbar Sony HT-ST5000 wspiera również technologię HDR (High Dynamic Range), co w połączeniu z dźwiękiem Ultra HD gwarantuje niesamowite przeżycia podczas każdego seansu. Panel listwy wyposażony jest w 3 wejścia HDMI zgodne ze standardem HDCP 2.2, wyjście HDMI ARC, optyczne wejście SPDIF, analogowe złącze AUX oraz port USB. Taki zestaw złącz pozwala na zbudowanie profesjonalnego kina domowego. Soundbar ten doskonale wypada w testach, co przekłada się również na pozytywne oceny recenzji.

4. JBL Bar 5.1 (2w1)

JBL Bar 5.1 – najprościej rzecz ujmując, jest to 5.1 kanałowe, bezprzewodowe kino domowe składające się z listwy głośnikowej i głośnika niskotonowego o łącznej mocy 510 W. JBL Bar 5.1 to jeden z najlepszych soundbarów 4K Ultra HD dostępnych obecnie na rynku. Listwa wyposażona jest w dwa odłączane głośniki Surround, z których każdy wytrzymuje przeszło 10 godzin na jednym pełnym ładowaniu akumulatora. W zestawie z listwą znajduje się subwoofer, wyposażony w 10 calowy głośnik niskotonowy, gwarantujący potężny bas. Przetwornik o membranie średnicy 250 mm zapewnia doskonałą oprawę basową zarówno podczas oglądania filmów, jak i słuchania muzyki. Listwa wyposażona jest w 3 złącza HDMI zgodne z HDCP 2.2, do których podłączane są urządzenia wspierające 4K oraz wyjście HDMI ARC, do którego podłączany jest telewizor 4K. Dodatkowo znajdziemy złącze audio AUX oraz port optyczny.

Jak na soundbar klasy premium przystało, JBL Bar 5.1 wyposażone zostało w moduł Bluetooth do strumieniowego (bezprzewodowego) przesyłania muzyki z urządzeń przenośnych i komputerów. Dzięki funkcji JBL SoundShift przełączanie pomiędzy powiązanymi urządzeniami (w tym smartfonem, tabletem czy telewizorem) odbywa się ekspresowo, po naciśnięciu zaledwie jednego przycisku. Całość wspiera technologie Dolby Digital, Dolby Pro Logic II i DTS. JBL Bar 5.1 4K Ultra HD to zupełna nowość na rynku, za którą przyjdzie zapłacić nam przeszło 3000 złotych.

5. Sony HT-CT790

Sony HT-CT790 – to nowoczesny soundbar 2.1 z technologiami Wi-Fi i Bluetooth (z LDAC). Co prawda znajduje się on dopiero na 5 miejscu w rankingu soundbarów 4K, jednak parametrami nie odstaje znacząco od tych, zajmujących wyższe pozycje. Listwa głośnikowa wyposażona jest w wysokiej klasy wzmacniacz cyfrowy S-Master, regulujący zniekształcenia powstałe podczas przetwarzania dźwięku. W efekcie słyszalna ścieżka dźwiękowa jest czysta i pełna szczegółów. Jest to jedyny zestaw 2.1 o mocy 330 W w tym zestawieniu, wyposażony w bezprzewodowy subwoofer. Dźwięk 2.1-kanalowy przetwarzany jest cyfrowo na dźwięk przestrzenny. Zamontowane na listwie głośniki niskotonowe dodatkowo podnoszą jakość dźwięku, regulując ilość basów, co przekłada się na czysty dźwięk na każdym paśmie odsłuchowym. Technologia S-Force PRO Front Surround zapewnia kinową jakość dźwięku przestrzennego.

Wbudowany moduł Wi-Fi umożliwia strumieniowe odtwarzanie muzyki bezpośrednio z Internetu.  Bluetooth z kodekiem LADC pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie wysokiej jakości dźwięku bezpośrednio ze smartfona czy tabletu. Wewnątrz subwoofera zamontowany jest 38 centymetrowy (15 calowy) głośnik niskotonowy, reprodukujący wzmocnione basy. Listwa wyposażona jest w specjalne zaczepy, umożliwiające montaż naścienny. Soundbar Sony HT-CT790 zgodny jest ze standardem 4K HDR oraz HDCP 2.2. Na listwie dostępne są 3 wejścia HDMI ARC oraz 1 wyście (zwrotny kanał audio), za pomocą którego soundbar podłączymy do telewizora 4K. Dodatkowo na panelu znajduje się port USB, port optyczny oraz złącze RJ-45. Soundbar HT-CT790 obsługuje dodatkowo NFC, umożliwiające szybkie parowanie urządzeń. W naszym teście pod względem jakości dźwięku, model HT-CT790 wypadł bardzo dobrze. Potwierdzeniem tego mogą być liczne recenzje i opinie użytkowników tego sprzętu.

Jaki soundbar 4K Audio wybrać?
Ocena: 2.8
34 głos[ów]