Tanie soundbary

Tani soundbarWybieramy TOP 5 tanich, ale dobrych soundbarów

Rozbudowując domowy system nagłośnienia nie zawsze mamy do dyspozycji budżet liczący kilka tysięcy złotych. W przypadku, gdy nasze saldo nie przekracza kilkuset złotych, zmuszeni jesteśmy szukać innych, alternatywnych sposobów na zbudowanie dobrego kina domowego z nagłośnieniem. Jednym z najlepszych rozwiązań, na jakie w takim przypadku można się zdecydować, jest tani soundbar. Ta wbrew pozorom niewielka listwa głośnikowa niejednokrotnie dostarcza lepszego dźwięku, niż ten słyszany z wolnostojących kolumn. Czy jednak warto inwestować w taki sprzęt? Ile dokładnie to kosztuje i jakie funkcje otrzymamy za tak niewielkie pieniądze? Odpowiadamy poniżej.

Dobra jakość dźwięku w niskiej cenie

Soundbary łączą w sobie dobrą jakość dźwięku i niewielkie wymiary. Mimo, iż jest to nowość na rynku sprzętu audio, ceny nie są wygórowane, w szczególności za sprzęt audio przeznaczony do codziennego oglądania filmów. W zależności od tego, czy wybierzmy tani soundbar za niespełna kilkaset złotych czy sprzęt klasy premium, oczekiwać możemy nie tylko różnic w jakości dźwięku, ale także w ilości funkcji dodatkowych i złącz. Najtańsze projektory dźwięku (w tym również speakerbary) oferują zazwyczaj jedno złącze HDMI umożliwiające podłączenie urządzenia do telewizora, port USB do podłączenia zewnętrznego źródła pamięci jak pendrive, standardowe wejście audio AUX (za jego pomocą można podłączyć soundbar do komputera jako głośnik zewnętrzny) oraz wejście optyczne. Niektóre soundbary wyposażone są dodatkowo w funkcje Bluetooth, umożliwiającą odtwarzanie muzyki bezpośrednio z telefonu.

Warto również wspomnieć, że nawet najtańszy soundbar dostępny w sklepach dostarczy dźwięku wyższej jakości, niż głośniki wbudowane fabrycznie w telewizorze. Dźwięk z fabrycznych przetworników pozbawiony jest basu, a same głośniki posiadają bardzo wąskie pasmo przenoszenia. W praktyce oznacza to mniejszą liczbę szczegółów w dźwięku, co znacząco może zniechęcić do oglądania filmów, czy słuchania muzyki. Warto zatem wyposażyć się nawet w najprostszy, tani, ale dobry soundbar. Spośród wszystkich urządzeń wybraliśmy te, które cieszą się najlepszymi opiniami oraz oferują najlepszy dźwięk w stosunku do ceny.

Ranking Tanie dobre soundbary

Ranking Produkty Producent Cena
1 Dell soundbar slim sb521a (5902002140126) Dell Sprawdź cenę
2 Soundbar ht-sb107 marki Sharp SHARP Sprawdź cenę
3 Media-tech głośnik soundbar bluetooth phantom mt3180 Media-Tech Sprawdź cenę
4 Soundbar SHARP HT-SB147, 1_752739 SHARP Sprawdź cenę
5 Creative Soundbar bezprzew. Stage 2.1 z subwooferem (5390660192357) Creative Sprawdź cenę

Moc całkowita i liczba kanałów

Moc całkowita określa, jak głośno zestaw głośnikowy będzie w stanie odtwarzać poszczególne pasma dźwięku. Tanie dobre soundbary wyposażone są najczęściej w głośniki o mocy od 40 do 80 W. Na moc całkowitą składa się moc wszystkich elementów zestawu, czyli listwy i subwoofera (o ile taki znajduje się w zestawie). W specyfikacji technicznej oprócz mocy znajduje się jeszcze jeden, bardzo ważny parametr – liczba obsługiwanych kanałów. W tym przypadku do wyboru będziemy mieli najczęściej soundbary 2.0 i 2.1. Taki sprzęt w zupełności wystarcza do generowania wysokiej jakości dźwięku w połączeniu z telewizorem 32 (i więcej) cali.

Łączność bezprzewodowa w cenie?

Obsługa Bluetooth umożliwiającego bezprzewodowe odtwarzanie muzyki stała się standardem, jednak nie każde urządzenie wyposażone jest w ten moduł. Przed zakupem głośnika należy dokładnie sprawdzić, czy obsługuje on łączność bezprzewodową, a jeżeli tak, to w jakim standardzie. Funkcja Bluetooth nie tylko umożliwia odtwarzanie muzyki ze smartfona, ale także pozwala na bezprzewodowe podłączenie soundbaru do telewizora, a nawet sterowanie nim.

Tanie kino domowe czy soundbar?

Przed tym dylematem staje praktycznie każdy, kto planuje rozszerzyć swój obecny system audio. Za tanie kino domowe przyjdzie nam zapłacić od tysiąca złotych wzwyż, gdzie soundbar o podobnych parametrach dźwiękowych kupimy już za połowę tej ceny. W dodatku, listwa z subwooferem zajmuje mało miejsca, a niekiedy listwę zawiesić można pod telewizorem (dotyczy płaskich telewizorów wieszanych na ścianie). Soundbar sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy albo ograniczony budżet, albo znacząco ograniczone miejsce w salonie.