Oglądanie filmów, granie w gry czy słuchanie muzyki bez odpowiedniego sprzętu audio nie dostarcza tak wielu emocji i wrażeń, jak byśmy tego oczekiwali. Wybierając nagłośnienie dla domu, możemy wybrać pomiędzy kinem domowym a nowoczesnym rozwiązaniem, jakim jest soundbar. Ten z pozoru niewielki, cyfrowy projektor dźwięku niejednokrotnie potrafi dostarczyć lepszego dźwięku niż drogie kolumny głośnikowe. Dlaczego tak się dzieje? Soundbary są projektowane tak, aby dostarczać jak najlepszych wrażeń odsłuchowych przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich wymiarów urządzenia. To połączenie daje ogromne pole manewru, bowiem w mniejszych salonach nie ma miejsca na kino domowe 5.1, a na soundbar miejsce znajdziemy zawsze. Jednym z najnowszych rozwiązań jest soundbar z radiem internetowym.
Montaż i design – bo wygląd ma znaczenie
Nowoczesne listwy głośnikowe umożliwiają zarówno ustawienie urządzenia pod telewizorem, jak i montaż naścienny. Drugie rozwiązanie zalecane jest, gdy powieszony mamy również telewizor. Soundbary z radiem internetowym oprócz dobrego dźwięku oferują również niepowtarzalny, nowoczesny design, pasujący praktycznie do każdego rodzaju wystroju pomieszczenia. Dodatkowo szeroka gama kolorystyczna projektorów dźwięku pozwala na precyzyjne wkomponowanie ich w otoczenie innych, posiadanych już urządzeń audio, jak wzmacniacz czy odtwarzacz Blu-ray. Kształt oraz długość soundbaru należy dopasować do rozmiaru telewizora oraz typu matrycy. W przypadku telewizorów z zagiętym ekranem należy sprawdzić, jaki zakrzywiony soundbar wybrać. Design soundbarów różni się w zależności od producenta. Nowoczesnym designem poszczycić się mogą m.in. tacy producenci jak Samsung, Yamaha, LG, Denon, JBL czy Sony. Oczywiście wygląd to nie wszystko, dlatego przed zakupem soundbaru należy dokładnie sprawdzić jego funkcje oraz parametry techniczne.
Soundbar z radiem internetowym – łączność
Bezprzewodowe odtwarzanie muzyki jest standardem, który spotykamy w przypadku wielu sprzętów audio, dlatego i w soundbarach nie mogło go zabraknąć. Odtwarzanie muzyki z telefonów, smartfonów czy tabletów odbywać się może za pomocą łączności WiFi, AirPlay lub Bluetooth. Dobry soundbar z radiem internetowym wyposażony będzie również w certyfikację DLNA, umożliwiającą odtwarzanie plików dźwiękowych bezpośrednio z komputera czy laptopa.
Funkcja strumieniowego odtwarzania muzyki umożliwia również odtwarzanie utworów bezpośrednio z sieci. Bez problemu zatem odtworzysz muzykę ze Spotify, Youtube, Tidal czy Deezer. Nową funkcją jaką znaleźć możemy w dobrych soundbarach, jest obsługa radia internetowego. Soundbary z radiem internetowym pozwalają na szybkie połączenie z wybraną stacją oraz dotwarzanie muzyki bezpośrednio nadawanej w sieci. W ten sposób uzyskujemy dostęp do tysięcy stacji radiowych z całego świata, za pomocą jednego urządzenia.
Dla użytkowników, którzy preferują tradycyjne rozwiązania, producenci soundbarów oddają do dyspozycji wejścia audio, porty USB, HDMI, złącze optyczne oraz wejście koncentryczne i analogowe. Cyfrowe złącze HDMI kompatybilne jest z najnowszym formatem 4K oraz kodowaniem HDCP2.2. W zależności od producenta, soundbar wyposażony może być w 1 do 3 złącz HDMI, co umożliwia jednoczesne podłączenie konsoli, telewizora i jednego dodatkowego urządzenia audio. Jeżeli nie wiesz jaki system audio wybrać, sprawdź najnowszy ranking soundbarów.