Jaki zakrzywiony soundbar wybrać?


Zakrzywiony soundbar (Curved)

Telewizory z zakrzywionym ekranem (Curved TV) ze względu na swoją płaską budowę nie posiadają mocnego nagłośnienia fabrycznego. Po zakupie telewizora z zakrzywionym ekranem zainwestować musimy dodatkowo w odpowiedni system audio, jak soundbar czy kino domowe. Decydując się na zakup nowoczesnego telewizora, z pewnością szukamy także nowoczesnych rozwiązań dźwiękowych, dlatego w tym przypadku warto sprawdzić ofertę zakrzywionych soundbarów. Głośniki tego typu nie tylko zapewniają czysty i głęboki dźwięk, ale także doskonale się prezentują. Dodatkowo umieszczone po bokach głośniki w soundbarze zapewniają efekt przestrzenności dźwięku. Centralnie umieszczone głośniki dbają o pełen detali, klarowny dźwięk.

Zakrzywiony soundbar – czy to konieczność?

W przypadku, gdy posiadamy telewizor typu Curved, możemy kupić zarówno tradycyjny prosty soundbar, jak i jego zakrzywioną wersję. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór zakrzywionej listwy głośnikowej, bowiem będzie ona w stanie w większym stopniu odtworzyć efekty dźwiękowe dopasowane do zakrzywionego obrazu telewizora. Podobnie jak w przypadku zakrzywionego ekranu, dźwięk powinien otaczać widza z każdej strony. W przypadku prostych soundbarów jest to praktycznie niemożliwe.

Na chwilę obecną praktycznie pod każdy nowy zakrzywiony telewizor, wypuszczany jest dedykowany soundbar. Praktykę tę stosuje najczęściej Samsung, gdzie zakrzywione soundbary dedykowane są pod daną serię telewizorów np. S8 i S9.

Ranking Polecane soundbary zakrzywione

Zakrzywiony soundbar a rozmiar telewizora

Zakrzywione soundbary (Curved soundbar) należy dopasować do rozmiaru posiadanego telewizora. Im większa przekątna telewizora, tym dłuższą listwę głośnikową musimy wybrać. Co ważne, wraz ze wzrostem długości soundbaru wzrasta również jego moc i ilość głośników zamontowanych wewnątrz. Dlaczego tak się dzieje? To proste! Większy rozmiar pozwala na zamontowanie dodatkowych podzespołów wewnątrz obudowy. Dla przykładu zakrzywione soundbary Samsung produkowane są m.in. pod telewizory o przekątnych 48, 55, 65 i 78 cali.

Dobranie zbyt krótkiego soundbaru znacząco obniży nam zakres pola dźwiękowego, a zbyt długi sprawi, że dźwięki będą nakładały się na siebie. Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji jeszcze raz sprawdzić, jaki soundbar do telewizora o danej przekątnej ekranu będzie pasować.

System głośników i moc

W zależności od wybranego rozmiaru zakrzywionego soundbaru, do wyboru będziemy mieli następujące systemy głośników: 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1, 7.1, 8.1 oraz 9.1. Każda z tych konfiguracji wystąpić może również bez subwoofera, co w oznaczeniach wyglądać będzie następująco: 2.0 3.0, 4.0, 5.0, 6.0, 7.0, 8.0 oraz 9.0. Zdecydowanie lepiej jednak wybrać soundbar z subwooferem, bowiem to właśnie głośnik niskotonowy odpowiada za generowanie dźwięków o niskich częstotliwościach zwanych potocznie basem. Moc zakrzywionych soundbarów zależy głównie od producenta oraz tego, ile głośników zamontowano wewnątrz urządzenia. Wpływ ma również moc samego subwoofera, która wliczana jest w moc całkowitą zestawu.

W odróżnieniu od innych systemów audio, Soundbar Curved wykorzystuje oddzielne wzmacniacze dla poszczególnych tonów. Oddzielny przetwornik odpowiada zatem za każde z pasm niskich, średnich i wysokich tonów. W efekcie tego słuchacz otrzymuje pełen szczegółów dźwięk, w którym poszczególne pasma nie zagłuszają się nawzajem.

Część modeli oferowanych przez renomowanych producentów posiada wiele funkcji udoskonalających dźwięk, w efekcie czego słuchacz ma wrażenie, jak by dźwięk wydobywał się bezpośrednio z telewizora.

System dźwięku przestrzennego

Curved soundbar LG LAS855M 4.1ch 360W

Curved soundbar LG LAS855M 4.1ch 360W

Cyfrowy dźwięk przestrzenny w soundbarach nie jest niczym nowym, jednak… zakrzywione soundbary skonstruowane zostały tak, aby oddawać jak najbardziej realnie rzeczywisty dźwięk przestrzenny. Na czym polega różnica? Cyfrowo emulowany dźwięk przestrzenny daje słuchaczowi jedynie pozorne wrażenie przestrzenności. W przypadku zakrzywionych soundbarów, dźwięk przestrzenny tworzony jest za pomocą dodatkowych głośników odpowiednio usytuowanych w obudowie.

Ustawione pod różnym kątem głośniki generują fale dźwiękowe, które odbijają się od ścian pomieszczenia pod takim kątem, aby dźwięk docierał do słuchacza z każdej strony. W celu zmaksymalizowania tego efektu, należy odpowiednio dobrać soundbar do wielkości telewizora oraz ustawić fotel tudzież kanapę w odpowiedniej odległości od ekranu. Ważne jest zatem dopasowanie wszystkich elementów naszego domowego kina do wielkości pomieszczenia.

Dźwięk w jakości HD

Wybierając sprzęt grający klasy premium oczekujemy dźwięku na najwyższym poziomie. Wybierając dobry zakrzywiony soundbar możemy być pewni, że oferuje on dźwięk najlepszej jakości. Wysoka jakość dźwięku (HD Audio) z wykorzystaniem technologii HD pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszej głębi i czystości dźwięku. Dźwięk cyfrowo przetwarzany jest na jakość HD o parametrach 96 kHz/24 bit lub 192 kHz/24 bit (wybrane modele w jakości 32 bit). Dla porównania ścieżka dźwiękowa nagrana na tradycyjną płytę CD opisywana jest parametrami 44,1 kHz/16 bit.

Łączność bezprzewodowa

Zdecydowana większość zakrzywionych soundbarów wyposażona jest w funkcję bezprzewodowej obsługi Internetu z wykorzystaniem WiFi, moduł Bluetooth oraz NFC. Za pomocą bezprzewodowego Internetu bez problemu odtworzymy muzykę z najpopularniejszych serwisów muzycznych, jak Spotify czy Tidal. Dodatkowo WiFi umożliwia słuchanie muzyki bezpośrednio z radia internetowego.

Za pomocą modułu Bluetooth ulubione utwory odtwarzać można ze smartfona, tabletu czy laptopa. W przypadku zakupienia soundbaru i telewizora tej samej marki, funkcja Bluetooth posłuży również do sparowania obu tych urządzeń. Bezprzewodowe podłączenie przez Bluetooth zmniejsza ilość kabli idących z listwy do telewizora, co wpływa na walory wizualne zestawu.

Zakrzywiony soundbar z subwooferem

Dlaczego warto zainwestować w zakrzywiony soundbar z subwooferem? Takie połączenie z pewnością znacząco podniesie komfort oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania w gry. Soundbar zapewnia doskonałą oprawę dźwiękową na średnich i wysokich tonach. Dobry subwoofer dostarczy nam dodatkowo porcji niskich tonów, czyli basu. Głęboki i miękki bas to podstawa każdego filmowego seansu. Co ważne, moc subwoofera w zestawie dobrana jest tak, aby bas nie zagłuszał listwy głośnikowej. Wybierając zakrzywiony soundbar z subwooferem mamy również pewność, że każde z poszczególnych urządzeń w zestawie będzie ze sobą kompatybilne.

 

Jaki zakrzywiony soundbar wybrać?
Ocena: 3.4
15 głos[ów]